Послуги  |  Ціни  |  Правовий архів
Online-Консультації Цивільний процес

Який порядок звернення до суду і чи можу я сама скласти позовну заяву?


Я звернулася до суду з проханням розірвати шлюб, поділити майно та стягнути аліменти на дитину і мені сказали, що потрібно подати позовну заяву. Який порядок звернення до суду і чи можу я сама скласти позовну заяву, враховуючи, що в мене нема коштів на оплату послуг юриста?

Відповідно до положень статей 55, 124 Конституції України та статті 3 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Вимога про захист порушеного права або охоронюваного законом інтересу називається позовом. Позовна заява подається до суду першої інстанції обов’язково в письмовому вигляді, з копіями відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб та повинна містити реквізити, зазначені в ст. 119 ЦПК: найменування суду, до якого подається заява; ім’я (найменування) позивача і відповідача, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв’язку, якщо такі відомі; зміст позовних вимог; ціну позову щодо вимог майнового характеру; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину; перелік документів, що додаються до заяви. Позовна заява підписується позивачем із зазначенням дати її подання; до заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору. Невиконання вимог закону щодо змісту і форми позовної заяви, тягне за собою певні процесуальні наслідки: суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати 5 днів з дня отримання ухвали позивачем.

За загальним правилом, позови пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування відповідача. Позови до відповідача, місце реєстрації проживання якого невідоме, пред’являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання чи постійного його заняття (роботи). Для певної категорії справ встановлена підсудність за вибором позивача; наприклад, за місцем проживання позивача можуть пред’являтися позови про розірвання шлюбу, якщо на утриманні позивача є малолітні або неповнолітні діти, позови про стягнення аліментів, позови працівників, що виникають з трудових правовідносин, а також позови громадян, пов’язані із захистом їх прав як споживачів. Є перелік позовів, для яких встановлена виключна підсудність; так, позови, що виникають з приводу нерухомого майна або про зняття арешту з майна пред'являються за місцезнаходженням цього майна або основної його частини.

При поданні позову необхідно сплатити судовий збір, розмір ставок якого встановлено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. Зокрема, із позовних заяв майнового характеру (в т.ч. про поділ майна подружжя) справляється судовий збір в розмірі 1 % ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати (на сьогодні – 243,60 грн.); із позовних заяв немайнового характеру або про розірвання шлюбу – 0,2 розміру мінімальної заробітної плати. Потрібно враховувати, що законом встановлюються випадки звільнення від сплати судового збору, наприклад: для громадян, віднесених до 1 і 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів I і II груп та Великої Вітчизняної війни; за подання позовів про стягнення заробітної плати та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин; за позовами про стягнення аліментів, про відшкодування збитків, заподіяних каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення злочину; при поданні позовів про захист прав споживачів тощо.

Поставити додаткові питання

Інші питання

Як правильно звернутися з позовом до суду?
Які судові витрати при подачі позову про перерахунок аліментів і стягнення боргу по аліментам
Чи можна подати заяву до суду про стягнення аліментів за місцем реального проживання
Якщо документи в суд на стягнення невиплаченої зарплатні подані 3 місяці тому, а розгляду справи не було - що робити?
Чим керуватися, щоб відповіднийсуд розглядав справу за останнім відомим місцем проживання відповідача
Чи отримаю всю суму за рішенням суду, чи з неї відрахують обов’язкові платежі.
Обязательно ли оформлять доверенность на юриста у нотариуса или можно в суде?
Могу ли я привести в суд ребенка, чтобы заслушать его мнение по семейным спорам?
В який суд звертатися з позовом про розлучення, якщо невідомо - де проживає дружина
Чи можна судитися за місцем мого проживання, якщо винуватець ДТП проживає в іншій області?

© Ігор Любенко, 2009
Всі права застережено. Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови прямого посилання на ресурс та автора.
Розроблено в студії GLORANCE