Послуги  |  Ціни  |  Правовий архів
Online-Консультації Господарське право

Що робити, якщо податківці вимагають від директора та бухгалтера фірми з’явитися до них та надати пояснення?


Службові особи державної податкової служби мають право запрошувати (а не вимагати з’явитися) платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов’язкових платежів) такими платниками податків (пункт 4 статті 11 Закону України «Про Державну податкову службу»). Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків).

Посадові особи платника податків – це особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або виконують такі обов’язки за спеціальним повноваженням (примітка до статті 364 Кримінального кодексу України); наприклад, це можуть бути керівник підприємства, головний бухгалтер, завідуючий відділом тощо.

Організаційно-розпорядчі обов’язки - це обов’язки по здійсненню керівництва трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях  незалежно  від  форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо). Адміністративно-господарські обов’язки - це обов’язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих  складами, магазинами, їх заступників, керівників відділів підприємств тощо.

Особа є службовою не тільки тоді, коли вона здійснює відповідні функції чи виконує обов’язки постійно, а й тоді, коли вона робить це тимчасово або за спеціальним повноваженням, за умови, що зазначені функції чи обов’язки покладені на неї правомочним органом або правомочною службовою особою. Працівники підприємств, установ, організацій, які виконують професійні (адвокат, лікар, вчитель тощо), виробничі (наприклад, водій) або технічні (друкарка, охоронник, тощо) функції, можуть визнаватися службовими особами лише за умови, що поряд із цими функціями  вони виконують організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські обов’язки (постанова Пленуму Верховного Суду України № 5 від 26.04.2002 р. «Про судову практику у справах про хабарництво»).
Фізична особа-підприємець не виконує організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, а тому не може визнаватися посадовою особою.

Законодавством передбачено примусовий привід лише свідка. Адміністративну відповідальність передбачено тільки за злісне ухилення свідка від явки до органів досудового слідства або дізнання за повісткою – штраф від 51 до 136 грн. (стаття 185-4 КУпАП України). Якщо Ви вирішили, що Вас викликають безпідставно, обґрунтовуйте свою відмову в письмовому вигляді.

Поставити додаткові питання

Інші питання

Чи потрібно вводити на фірмі режим захисту комерційної таємниці?
Як подати заперечення на акт перевірки державної податкової інспекції?
Що робити, коли надійшов лист від контролюючого органу з вимогою надати документи та інформацію?
Як необхідно себе вести, якщо на фірму з перевіркою прийшли представники контролюючих органів?
Чи потрібна ліцензія при наданні консультацій на працевлаштування за кордоном
Яка форма заперечень на акт перевірки податкової?
Должна ли я оплачивать работы за ремонт проводов в подъездном электрощитке?
Обязан ли я передавать электросетям при заключении договора документы о собственности и личные данные?
Чи можна мені звернутися до газопостачальної організації з проханням розстрочити заборгованість?

© Ігор Любенко, 2009
Всі права застережено. Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови прямого посилання на ресурс та автора.
Розроблено в студії GLORANCE