Послуги  |  Ціни  |  Правовий архів
Online-Консультації Цивільний процес

Як правильно звернутися з позовом до суду?


Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини й громадянина захищаються судом. Вимога про захист порушеного  права або охоронюваного законом інтересу називається позовом. Позовна заява подається до місцевого суду обов’язково в письмовому вигляді, з копіями відповідно до кількості відповідачів та повинна містити реквізити, зазначені в ст. 119 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК): ) найменування суду, до якого подається заява; ім’я (найменування) позивача і відповідача, їх місце проживання або місцезнаходження, поштовий індекс, номер засобів зв’язку, якщо такий відомий; зміст позовних вимог; ціну позову щодо вимог майнового характеру; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування; перелік документів, що додаються до заяви. Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її подання; до неї додаються документи, що підтверджують сплату судового збору та оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи. Невиконання вимог закону щодо змісту і форми позовної заяви, тягне за собою певні процесуальні наслідки: суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху з наданням строку для виправлення недоліків.

 За загальним правилом, позови пред’являються за місцем проживання відповідача (коли відповідачем є юридична особа – то за її місцезнаходженням). Для певної категорії справ встановлена підсудність за вибором позивача – альтернативна підсудність. Наприклад, позови про стягнення аліментів і позови працівників, що випливають з трудових правовідносин можуть подаватися за місцем проживання позивача, а позови громадян, пов’язані із захистом їх прав як споживачів, можуть подаватися за місцем їх проживання або місцезнаходженням відповідача, за місцем заподіяння шкоди або за місцем виконання договору.

При поданні позову необхідно сплатити судовий збір (державне мито), розмір ставок якого встановлено Декретом Кабінету Міністрів України “Про державне мито” від 21.01.1993 р. № 7-93. Зокрема, із позовних заяв справляється державне мито в розмірі 1 % ціни позову, але не менше 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні – 51 грн.) і не більше 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). Потрібно враховувати, що законом встановлюються випадки звільнення від сплати державного мита, наприклад: для громадян, віднесених до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів I і II груп та Великої Вітчизняної війни; для робітників і службовців за позовами про стягнення заробітної плати й за іншими вимогами, що випливають з трудових правовідносин; за позовами про відшкодування збитків, заподіяних каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; за позовами про стягнення аліментів; за позовами про відшкодування матеріальних збитків, завданих злочином тощо.

Окрім судового збору, також необхідно оплатити витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи. Розмір та порядок оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи залежно від категорії справ встановлюються постановою Кабінету Міністрів України № 1258 від 21.12.2005 р. Станом на вересень 2009 року, наприклад, у спорах майнового характеру необхідно сплатити 120,00 грн., при розірванні шлюбу – 30,00 грн., у спорах немайнового характеру про захист честі, гідності і ділової репутації – 75,00 грн. В окремих категоріях справ витрати на інформаційно-технічне забезпечення не підлягають оплаті, зокрема, у справах про: поновлення на роботі; стягнення заробітної плати, компенсацій працівникам, вихідної допомоги, відшкодування за затримку їх виплати; відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи; стягнення аліментів, а також у справах про: обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною; відшкодування шкоди, завданої особі незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду тощо.


Поставити додаткові питання

Інші питання

Які судові витрати при подачі позову про перерахунок аліментів і стягнення боргу по аліментам
Чи можна подати заяву до суду про стягнення аліментів за місцем реального проживання
Якщо документи в суд на стягнення невиплаченої зарплатні подані 3 місяці тому, а розгляду справи не було - що робити?
Чим керуватися, щоб відповіднийсуд розглядав справу за останнім відомим місцем проживання відповідача
Чи отримаю всю суму за рішенням суду, чи з неї відрахують обов’язкові платежі.
Обязательно ли оформлять доверенность на юриста у нотариуса или можно в суде?
Могу ли я привести в суд ребенка, чтобы заслушать его мнение по семейным спорам?
Який порядок звернення до суду і чи можу я сама скласти позовну заяву?
В який суд звертатися з позовом про розлучення, якщо невідомо - де проживає дружина
Чи можна судитися за місцем мого проживання, якщо винуватець ДТП проживає в іншій області?

© Ігор Любенко, 2009
Всі права застережено. Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови прямого посилання на ресурс та автора.
Розроблено в студії GLORANCE