Послуги  |  Ціни  |  Правовий архів
Online-Консультації Кримінальне право

Що таке необхідна оборона при захисті прав людини?


Закріплене в ч. 3 ст. 27 і ч. 5 ст. 55 Конституції України та ст. 36 Кримінального кодексу України право кожної людини на необхідну оборону від суспільно небезпечних посягань на свої права і свободи, своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей є важливою гарантією реалізації конституційних положень про непорушність прав та свобод людини і громадянина, про невід’ємність права кожної людини на життя, про недоторканність її житла і майна, а також забезпечує умови для захисту громадських і державних інтересів.

Згідно зі ст. 36 Кримінального кодексу, необхідною обороною визнаються дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідньої і достатньої в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони. Як сказано у цій статті, кожна особа має право на необхідну оборону, незалежно від можливості уникнути суспільно небезпечного посягання або звернутися по допомогу до інших осіб чи органів влади. При цьому, стан необхідної оборони виникає не лише в момент суспільно небезпечного посягання, але і при наявності реальної загрози заподіяння шкоди тому, хто обороняється.

Слід мати на увазі, що згідно із Законом України “Про міліцію”, працівники міліції мають право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби і вогнепальну зброю у випадках, передбачених законом. Працівники міліції, інших правоохоронних органів, воєнізованої охорони, які у зв’язку з виконанням службових обов’язків заподіяли шкоду нападаючому чи затриманому, не несуть за це кримінальної відповідальності, якщо діяли із дотриманням закону.

Перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту. Перевищенням меж необхідної оборони тягне кримінальну відповідальність лише у випадках, спеціально передбачених у статтях 118 та 124 Кримінального кодексу (умисне вбивство чи умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця). Особа також не підлягає кримінальній відповідальності, якщо через сильне душевне хвилювання, викликане суспільно небезпечним посяганням, вона не могла оцінити відповідність заподіяної нею шкоди небезпечності посягання чи обстановці захисту.

Не є перевищенням меж необхідної оборони застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів, якщо вони здійснені для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає.

 Статтею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканість житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку, інакше як за вмотивованим рішенням суду. Тому, при насильницькому вторгненні двох і більше осіб до житлових будинків та інших володінь громадян (гаражів, літніх кухонь, погребів, садових і дачних будинків тощо), не буде вважатися перевищенням меж необхідної оборони застосування зброї та інших засобів для відвернення такого посягання.

Поставити додаткові питання

Інші питання

Як відшкодувати шкоду, завдану незаконними діями міліції?
Какая наступит ответственность, если я причиню вред лицам, пытающимся проникнуть в мой дом?
Поступил запрос от органов милиции с просьбой предоставить информацию о контрагентах. Это законно?

© Ігор Любенко, 2009
Всі права застережено. Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови прямого посилання на ресурс та автора.
Розроблено в студії GLORANCE