Послуги  |  Ціни  |  Правовий архів
Online-Консультації Трудове право

Як захистити працівника від незаконного звільнення?


Статтею 43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. При розгляді справ про поновлення на роботі суд з’ясовує, з яких підстав проведено звільнення працівника та перевіряє, щоб накази про звільнення відповідали законодавству про працю. У разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, суд поновлює працівника на попередній роботі, а також одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за 1 рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше 1 року, але не з вини працівника, то суд виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу. При частковій вині працівника (не з’являвся на виклик суду, вчиняв інші дії по зволіканню розгляду справи тощо), оплата вимушеного прогулу за період понад 1 рік може бути відповідно зменшена.

У випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу у зв’язку з незаконним звільненням або переведенням, він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи із заробітку за останні 2 календарні місяці роботи. Для працівників, які пропрацювали на даному підприємстві менш ніж 2 місяці, обчислення проводиться з розрахунку середнього заробітку за фактично пропрацьований час.

Рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, підлягає негайному виконанню. У випадку, коли працівника було звільнено без законних підстав або з порушенням встановленого порядку, але поновити його на роботі неможливо внаслідок ліквідації підприємства, суд визнає звільнення неправильним і зобов’язує ліквідаційну комісію або власника (а у відповідних випадках – правонаступника) виплатити цьому працівникові заробітну плату за весь час вимушеного прогулу.

Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення – в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки (ст. 233 КЗпП), але якщо ці строки були пропущені з поважних причин, то суд може їх поновити. У відповідності до п. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, робітники і службовці, які заявляють позови про стягнення заробітної плати та за іншими вимогами, що випливають з трудових правовідносин, звільняються від сплати державного мита, а згідно зі ст. 156 Цивільного процесуального кодексу України, справи про поновлення на роботі повинні бути розглянуті судом протягом одного місяця.


Поставити додаткові питання

Інші питання

Чим відрізняється звільнення працівника за угодою сторін та за власним бажанням?
Яка відповідальність за порушення виплати мінімальної заробітної плати?
Який порядок укладення колективних договорів?
Як стягнути невиплачену заробітну плату?
Який порядок переведення працівників на іншу роботу?
В каких случаях я могу уволить работника за прогул?
Имеет ли право начальник перевести меня на иную должность без мого согласия?
Директор предупредил, что со следующей недели мы переводимся на сокращенный рабочий день. Это законно?
Могу ли я настаивать на подписании трудового договора в письменном виде?
При принятии на работу у меня требуют документы о прописке. Законно ли это?
Какой испытательный срок мне могут установить и могу ли я от него отказаться?
Обязан ли работник отработать 2-х недельный срок, пока я подыщу ему замену?
Чи правий начальник, що моя щорічна відпустка лише 3 тижні?
Скільки часу потрібно пропрацювати, щоб взяти щорічну відпустку повної тривалості?
Чи продовжується відпустка, якщо під час відпустки працівник захворів?

© Ігор Любенко, 2009
Всі права застережено. Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови прямого посилання на ресурс та автора.
Розроблено в студії GLORANCE