Послуги  |  Ціни  |  Правовий архів
Online-Консультації Трудове право

Яка відповідальність за порушення виплати мінімальної заробітної плати?


Відповідно до ст. 3 Закону України від 24.03.1995 р. “Про оплату праці”, мінімальна заробітна плата (далі в тексті - МЗП) – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може проводитись оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці. До МЗП не включаються доплати за роботу в надурочний час, у важких, шкідливих, особливо шкідливих умовах праці, на роботах з особливими географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я, а також премії до ювілейних дат, за винаходи та раціоналізаторські пропозиції, матеріальна допомога. У разі, коли працівникові, який виконав місячну норму праці, нарахована заробітна плата нижче законодавчо встановленого розміру МЗП, підприємство проводить доплату до її рівня.

До МЗП включаються доплати за: суміщення професій, розширення зон обслуговування, збільшення обсягу виконаних робіт, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, роботу в нічний час, у святкові та вихідні дні. Оплата праці працівників провадиться таким чином, щоб за відпрацьовану місячну норму праці, заробітна плата з урахуванням доплат, надбавок, премій та інших виплат, не була нижчою встановлених розмірів МЗП.

Необхідно враховувати, що МЗП є державною соціальною гарантією, а тому вона обов’язкова на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання. Недотримання на підприємстві норм законодавства щодо мінімальної заробітної плати та інших норм і гарантій в оплаті праці є порушенням законодавства. Відповідно до статті 36 Закону України “Про оплату праці”, за таке порушення винні особи притягаються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної (ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальної відповідальності (ст. 172 Кримінального кодексу). У листопаді 2002 р. набрав чинності Закон України від 17.10.2002 р., яким внесено зміну до статті 41 Кодексу законів про працю; тепер власник або уповноважений ним орган може розірвати трудовий договір з керівником підприємства, з винних дій якого заробітна плата виплачувалась в розмірах, нижчих від установленого законом розміру МЗП. Неправомірні дії власника або уповноваженого ним органу працівник може оскаржити, звернувшись до територіальної інспекції праці за місцем проживання або вирішити питання у судовому порядку.

Поставити додаткові питання

Інші питання

Чим відрізняється звільнення працівника за угодою сторін та за власним бажанням?
Який порядок укладення колективних договорів?
Як стягнути невиплачену заробітну плату?
Який порядок переведення працівників на іншу роботу?
Як захистити працівника від незаконного звільнення?
В каких случаях я могу уволить работника за прогул?
Имеет ли право начальник перевести меня на иную должность без мого согласия?
Директор предупредил, что со следующей недели мы переводимся на сокращенный рабочий день. Это законно?
Могу ли я настаивать на подписании трудового договора в письменном виде?
При принятии на работу у меня требуют документы о прописке. Законно ли это?
Какой испытательный срок мне могут установить и могу ли я от него отказаться?
Обязан ли работник отработать 2-х недельный срок, пока я подыщу ему замену?
Чи правий начальник, що моя щорічна відпустка лише 3 тижні?
Скільки часу потрібно пропрацювати, щоб взяти щорічну відпустку повної тривалості?
Чи продовжується відпустка, якщо під час відпустки працівник захворів?

© Ігор Любенко, 2009
Всі права застережено. Використання матеріалів сайту дозволено лише за умови прямого посилання на ресурс та автора.
Розроблено в студії GLORANCE